V OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI z udziałem uczestników Pracowni Plastycznej „Atelier” – 28-30.05.2021 w Gruszkach

W  dniach 28-30.05.2021 r. opodal Puszczy Białowieskiej w miejscowości Gruszki, miał miejsce V Ogólnopolski Plener Malarski.

Uczestnikami pleneru byli artyści z Krakowa, Iławy, Hajnówki i uczestnicy Pracowni Plastycznej „Atelier” Bielskiego Domu Kultury prowadzonej przez Marylę Babulewicz (uczestniczkę i komisarza pleneru).

Jednym z punktów programu weekendowych warsztatów była wycieczka do Puszczy Białowieskiej z przewodnikiem z Nadleśnictwa Browsk. Pan Michał w niezwykle interesujący sposób opowiadał o życiu Puszczy, o ich mieszkańcach i o świecie roślin. W programie pleneru znalazły się również warsztaty malarstwa, prowadzone przez Daniela Gromackiego. Artysta ukazał poszczególne etapy tworzenia szpachelką obrazu w plenerze.  Efekty jego pracy były imponujące. Kolejnym punktem programu był pobyt w HERBARIUM – obiekcie edukacyjnym. W ogrodzie napotkać można było różnorodne gatunki i odmiany ziół, wiele leśnych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Warto wspomnieć o kamiennym kręgu o przepływającym potoku jak i  o strażniku ogrodu Lasowidzie – rzeźbie o czterech twarzach ukazujących inną porę roku i przypominającą o cykliczności przyrody. Ten ogród – to idealne miejsce na odpoczynek i pełen inspiracji do pracy twórczej. W sobotę od wczesnych godzin – czas poświęcony był pracy twórczej, bogate walory przyrodnicze przelane zostały na płótna. Weekendowy V Ogólnopolski Plener Malarski w Gruszkach grupa artystów zakończyła wystawą  poplenerową, podczas której komisarz pleneru wręczyła wszystkim uczestnikom podziękowania i upominki.

Prace malarskie  znajdą się na wystawie w Bielskim Domu Kultury (październik’2021).

W pracach artyści starali się uchwycić przemijające chwile, które są jedyne i niepowtarzalne.

Nie trzeba przemierzać setek kilometrów, aby zobaczyć ładny krajobraz czy urokliwe miejsce. Piękno jest wokół nas, w zasięgu ręki, wystarczy tylko zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć dookoła.  Wystawa poplenerowa nosi nazwę „Impresje natury”, bowiem tematem głównym pleneru była natura, jej bogactwo form i barw. Spokój, który wybija z obrazów,  rodzime piękno, tak dobrze nam znane, a jednak wciąż zachwycające i ciekawe, wiekowe dęby, ślady przeszłości, nasze dziedzictwo, otulone światłem zachodzącego słońca.

Organizatorem Pleneru był Bielski Dom Kultury.

V Ogólnopolski Plener Malarski w Gruszkach został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Wójta Gminy Bielsk Podlaski oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, za co organizatorzy i plenerowicze bardzo dziękują.

20210528 190555
Aperture: 2
Camera: SM-M317F
Iso: 25
Orientation: 1
« z 2 »

Może Ci się również spodoba

Skip to content