XVII Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika

Irena Piwowar „Orynka” zdobyła I NAGRODĘ w  XVII Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” ( Mszana Dolna, październik’2019)

Irena Piwowar „Orynka” zdobyła I NAGRODĘ w  XVII Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika

„O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” ( Mszana Dolna, październik’2019)


POETYCKI APEL O SPRAWIEDLIWOŚĆ

Finał XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

W niedzielę 20 października 2019r. w Sali MOK w Kinie Luboń w Mszanie Dolnej wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości na uroczystości poświęconej pamięci Ks. Kanonika Józefa Jamroza połączonej z finałem XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” już po raz siedemnasty rozległ się poetycki apel o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na Ks. Kan. Józefie Jamrozie w nocy z 10/11 grudnia 2001r. na plebani w Jelczu – Laskowicach w diecezji wrocławskiej.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 400 uczestników, którzy nadesłali 1250 pac. Znaleźli się wśród nich twórcy z USA, Niemiec, Hiszpanii i Włoch oraz z całej Polski.
Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu są Pani Burmistrz Anna Pękała i Przewodniczący Rady Miasta Janusz Matoga, którzy zaszczycili swoją obecnością, docenili talenty laureatów przybyłych z różnych stron kraju oraz podkreślili duże zasługi konkursu jako promocji naszego miasta.
Na uznanie zasługuje kolejny współorganizator Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba oraz Dyrektor Piotr Armatys i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Patronat medialny nad konkursem sprawuje „Nasz Dziennik” i „TV28”.

Jury w składzie:  Agnieszka Sasal – filolog, radna Rady Miasta Mszana Dolna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka; pod przewodnictwem Ks. Janusza Kozłowskiego – poety i krytyka literackiego z Kraśnika, przyznało wiele nagród i wyróżnień w kilku kategoriach.

Werdykt odczytała Władysława Anna Jamróz, siostra zamordowanego Kapłana, patrona konkursu. W swoim wystąpieniu podczas gali podkreśliła, że konkurs nieprzerwanie odbywa się od 2003 roku. Jest on poetyckim wołaniem o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na ks. Kanoniku Józefie Jamrozie. Do dzisiaj niewyjaśnione zostały okoliczności jego śmierci. W nocy z 10/11 grudnia 2001r. w Jelczu – Laskowicach dokonano zbrodni, okradziono plebanię i zbezczeszczono zwłoki zamordowanego Kapłana –  celem konkursu jest nie tylko upamiętnienie męczeńskiej śmierci niewinnego kapłana, mojego brata ale też  realizowanie jego wysiłków duszpasterskich, bowiem Ks. Kan. Józef Jamróz pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna, by w relacjach międzyludzkich dominowało wrażliwe ludzkie serce – zaznaczyła Władysława Anna Jamróz. Dlatego każdy autor, który w swojej twórczości promuje wartości chrześcijańskie, może liczyć na uznanie konkursowego jury. – W dzisiejszym zagrożonym złem i dewiacjami świecie potrzeba wzbudzać w ludzkich sercach wiarę i odwagę autentycznego wyznawania jej – akcentowała siostra ks. Jamroza. Jak zaznaczyła w wypowiedzi dla mediów, w nadesłanych na konkurs pracach widać wrażliwość autorów na obecną sytuację w Polsce.
– Wiele utworów dotyczy uczuć towarzyszących osobom wierzącym wobec fali, profanacji świętych symboli, która przetoczyła się przez polskie miasta – mówiła Władysława Anna Jamróz. Podkreśliła również, że finał tegorocznego konkursu odbywa się w miesiącu październiku, który Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Maryjnym. Hasła konkursowe również niosą misyjne przesłanie: troskę o autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka.

Z kolei mszańska poetka Barbara Stożek wygłosiła apel potępiający zbrodnię dokonaną na niewinnym Kapłanie, szlachetnym Synu Orkanowskiej Ziemi. Wyraźnie zaakcentowała, że Ks. Kan. Józef Jamróz to góralski ks. Popiełuszko.
Następnie poetki z Rabki-Zdroju, w strojach regionalnych, pod kierunkiem Anny Lenart zaprezentowały pieśni ułożone ku pamięci zamordowanego ks. Józefa Jamroza.

Przyznano nagrody w kategoriach: POEZJA, POEZJA GWAROWA i WSPOMNIENIA
I nagrodę specjalną w kat. wspomnienia 
zdobyła: Irena Piwowar z Bielska Podlaskiego.

Serdecznie gratulujemy

Może Ci się również spodoba

Skip to content