POMOST DLA NIEPODLEGŁEJ

Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim realizuje projekt: pn. „BIELSK I JEGO MIESZKAŃCY WCZORAJ I DZIŚ” w ramach konkursu „LOKALNE PROJEKTY KULTURALNE” zorganizowanego przez WOAK w ramach programu „POMOST DLA NIEPODLEGŁEJ”.

Warsztaty „Fotografia RETRO”

W ramach projektu „Pomost dla Niepodległej“ , została przeprowadzona sesja fotograficzna oraz warsztaty  pn. „Bielsk i Bielszczanie wczoraj i dziś”. We współpracy z akcją plastyczną „Moda sprzed 100 lat” wykonanych zostało szereg zdjęć dzieci z klas I-III szkół podstawowych oraz dorosłych bielszczan.

Na tle „ścianek” z fotografiami Bielska z roku 1918 i 2018, prezentowali sie uczniowie szkół podstawowych w przebraniach inspirowanych modą sprzed 100 lat.

W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, fotografia mająca równo 100 lat oraz baner wykonany na jej podstawie, cieszyły sie niebywałą popularnością bielszczan. Drugi baner przedstawiający dokładnie to samo miejsce w 2018 roku powodował, iż każdy z uczestników chciał się fotografować na tle obu ścianek.

Sesję fotograficzną prowadziły dzieci, uczestnicy koła fotograficznego „MigaFFka” działającego w BDK w Bielsku Podlaskim, pod opieką fotografa i instruktora prowadzącego.  Zdjęcia wstępnie zostały sklasyfikowane, podzielone i przygotowane do warsztatów na temat obróbki i postarzenia zdjęć.

Warsztaty odbyły sie w budynku BDK, gdzie zapoznano dzieci z podstawową techniką obróbki zdjęć w ogólnodostępnych przeglądarkach graficznych. Prowadzący zapoznał uczestników z  technikami postarzania zdjęć , a następnie sami uczniowie próbowali swoich sił jako graficy.

Efektem ich pracy pod okien prowadzącego i instruktora było wykonanie szeregu retro zdjęć nawiązujących do tematu „Bielsk i Bielszczanie wczoraj i dziś”.

W sesjach uczestniczyło około 50 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych.


Akcja plastyczna pn. „Moda sprzed 100 lat”

W ramach akcji plastycznej dzieci wzięły udział w tworzeniu strojów w stylu jaki był popularny w Polsce na początku XX wieku.

Zadaniem uczestników było wykonanie kreacji z papierów (bibuły, kartonu, brystolu itp.) a także tkaniny i taśm klejących.

Akcja skierowana była do dzieci z bielskich szkół podstawowych, a konkretniej do klas trzecich. Każda z czterech sześcioosobowych drużyn spisała się świetnie czego efektem były kreatywne kreacje zaprezentowane na scenie Bielskiego Amfiteatru.

 


Konkurs krasomówczy „ORATOR”, IX edycja pn. „Stulecie Niepodległości Polski” – 25.05.2018

Konkurs krasomówczy „Orator” to konkurs o wieloletniej tradycji przeprowadzany w Miejskiej Bibliotece Publicznej, którego tegoroczna tematyka dotykała spraw ważnych w kontekście narodowym, ale również lokalnym – prezentacje uczestników miały przedstawiać historię lokalnej społeczności lub inne ważne wydarzenia w skali kraju w czasie stu lat odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Pojawiły się zatem wątki wspomnieniowe bazujące na autentycznych relacjach rodzinnych, m.in.: o miejscu martyrologii bielszczan w Lesie Pilickim, o II wojnie światowej w pamięci dziadków, o równoległej rocznicy stulecia istnienia liceum w Bielsku Podlaskim, które mogło powstać dzięki odzyskanej Niepodległości; pojawiły się też tematy ogólnokrajowe, tj.: patriotyzm I.J. Paderewskiego i jego wkład w promocję kultury polskiej za granicą, czy powstania śląskie, które były przejawem przywiązania do ziemi polskiej Ślązaków.

Po wyłonieniu laureatów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publiczne wręczył każdemu uczestnikowi nagrodę za udział oraz kupony podarunkowe wraz z dyplomem dla nagrodzonych za I, II i II miejsce, czyli Złotego, Srebrnego oraz Brązowego Oratora. Znalazły się również gadżety promujące nasze miasto od Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski ze względu na objęcie konkursu jego honorowym patronatem.

 


 „ROCK dla POLSKI” – koncert rockowy – 17.07.2018 

Koncert „Rock dla Polski” miał miejsce w Bielskim Domu Kultury. Wystąpiły w nim cztery zespoły, a na widowni znaleźli się nie tylko bielszczanie, ale i fani muzyki rockowej z różnych zakątków Polski. Jako pierwszy tego wieczoru na deskach BDK pojawił się „ArtSquad” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Przygotował piosenki wojenne w rockowych aranżacjach i zaprezentował się w strojach żołnierzy oraz sanitariuszek. Następnie publiczność miała okazję wysłuchania koncertu zespołu „Divide”    z Niemiec, który zagrał nieco cięższe utwory,  a później na scenie powitano metalową grupę „Aterra” z Warszawy. Muzycy nie stronili od akcentów patriotycznych (kolorystyka gitar, fragment Mazurka Dąbrowskiego). Ostatnim wykonawcą podczas koncertu był deathmetalowy zespół „Thornafire” z Chile. Mimo mrocznego charakteru utworów dało się w nich zauważyć pierwiastek lokalny i duże zróżnicowanie, a członkowie grupy wielokrotnie deklarowali sympatię do Polski oraz wdzięczność za serdecznie przyjęcie przez bielszczan.

Koncert został zorganizowany w ramach programu „Pomost dla Niepodległej”.

 


Potańcówka w stylu RETRO – 9.09.2018

Potańcówka w stylu RETRO została zorganizowana w ramach Festynu „Pelargonia” dn. 09.09.2018r. Na proscenium Amfiteatru Miejskiego w Bielsku Podlaskim zorganizowano scenę taneczną, gdzie wszyscy chętni tańczyli w rytmach dwudziestolecia międzywojennego. Do tańca przygrywała kapela „3 x TAK” z Brańska”. Potańcówkę prowadził wodzirej. Najlepsi tancerze ocenieni przez instruktorów Bielskiego Domu Kultury – trzy pary najlepiej tańczące – zostały nagrodzone upominkami rzeczowymi.

 


Wystawa „Bielsk i Bielszczanie wczoraj i dziś”

Fotografie wykonane podczas warsztatów „FOTOGRAFIA RETRO“, po stosownej obróbce zostały przesłane do drukarni i wydrukowane na płytach piankowych. Wystawę zdjęć zamontorano w Parku Królowej Heleny w sąsiedztwie Amfiteatru Miejskiego. Wystawę można było oglądać dn. 09.09.2018r. podczas odbywającego się Festynu „Pelargonia“

 


 

Skip to content